poniedziałek, 11 listopada
Shadow

Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Jesteś właścicielem działki, do której nie ma możliwości podłączenia zbiorowej kanalizacji? A może szukasz oszczędnego i ekologicznego systemu do odprowadzania nieczystości generowanych w domowym gospodarstwie? Odkryj nowoczesne, cieszące się ogromnym zainteresowaniem rozwiązanie, jakim jest biologiczna oczyszczalnia ścieków. Dowiedz się, jak działa taki system oraz jakie korzyści może przynieść właścicielowi.

Efektywne oczyszczanie ścieków — biologiczne procesy i przyjazne dla środowiska rozwiązania

Biologiczne oczyszczalnie ścieków wykorzystują naturalne procesy biologiczne w celu rozkładu i usunięcia zanieczyszczeń. Cały proces przebiega w warunkach tlenowych, beztlenowych lub mieszanych (tlenowych i beztlenowych). Urządzenia zapewniają wysoki stopień oczyszczenia ścieków na poziomie nawet 98%! W porównaniu do szamba, które jedynie gromadzi nieczystości, biologiczna oczyszczalnia ścieków potrafi je przetworzyć w produkty w pełni bezpieczne dla środowiska. Oczyszczone ścieki mogą być wykorzystane na przykład do nawadniania roślin. 

Każde urządzenie składa się z kilku podstawowych elementów, w tym komory ściekowej, reaktora biologicznego i komory osadników końcowych. Niektóre modele są również wyposażone w dodatkowe części, w tym m.in. stacje pompujące i komponenty, które jeszcze bardziej usprawniają proces oczyszczania. Praca przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków polega na przepływie nagromadzonych ścieków przez kilka etapów:

  • wstępne filtrowanie zanieczyszczeń o większych gabarytach,
  • usuwanie składników mineralnych i sedymentacja,
  • proces biologicznego oczyszczania przez mikroorganizmy (w środowisku tlenowym i beztlenowym),
  • otrzymanie oczyszczonej wody, w pełni bezpiecznej dla środowiska naturalnego.

W procesie rozkładu i mineralizacji biorą udział takie mikroorganizmy jak aeroby, które oczyszczają ścieki w warunkach tlenowych oraz anaeroby, które odpowiadają za oczyszczanie ścieków w warunkach beztlenowych. Zanieczyszczenia znajdujące się w ściekach stanowią dla powyższych bakterii pokarm. W wyniku działania mikroorganizmów dochodzi do powstawania biomasy, dwutlenku węgla oraz metanu. 

Korzyści z zastosowania biologicznych oczyszczalni ścieków 

Efektywność oczyszczania — biologiczne oczyszczalnie ścieków są w stanie usunąć od 85% do nawet 95% zanieczyszczeń.

Działanie bezpieczne dla środowiska — system nie tylko gromadzi ścieki, ale także po dogłębnym oczyszczeniu przekształca nieczystości w produkty w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego. 

Oszczędności dla właściciela oczyszczalni — w dłuższej perspektywie użytkownicy biologicznej oczyszczalni ścieków zyskują niemałe oszczędności, eliminując stały koszt występujący przy wywożeniu szamba. Ponadto dzięki recyklingowi i możliwości wtórnego wykorzystania wody na przykład do nawadniania roślin, minimalizowane są koszty za użycie wody.

Bezobsługowe i nieprzerwane działanie — innowacyjny system praktycznie nie wymaga pracy człowieka, a do tego jest niezawodny i pracuje całodobowo (bez względu na to, czy ścieki są dostarczane).

Podsumowanie 

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to innowacyjny system pozwalający na skuteczne usunięcie zanieczyszczeń ze ścieków z wykorzystaniem naturalnych procesów biologicznych. Takie rozwiązanie sprawdzi się w budownictwie jednorodzinnym, na większych osiedlach mieszkaniowych, a także przy obiektach noclegowych. Realizacja tego typu inwestycji wymaga jednak odpowiedniej wiedzy technicznej i prawnej. Najlepiej powierzyć projekt i montaż oczyszczalni specjalistom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 4 =